Nájmy ve skladech rostou závratnou rychlostí

Česko se stalo skladovou velmocí, nejvíc tomu dopomohl Covid 19, kdy se ukázalo jak stěžejní roli sehrávají skladovací prostory.

Žijeme v době elektroniky , sociálních sítí a e-shopů, zvykli jsme si na pohodlí a tak nákup přes internet je určitou formou našeho životního stylu.  A co to znamená pro výrobce, logistické firmy a zákazníky?

Na tuhle skutečnost reaguje také poptávka a zájem o rozšiřování skladů. Hlavně v době Covid to byl obrovský zásah pro všechny typy podnikání. Když pandemie začala , na cestě bylo velké množství zboží, ale obchody byly zavřené. Všichni hledali kde mohou zboží dočasně uskladnit. Firmy zjistili jak velký problém může nastat, když řada přístavů musela být uzavřena a držení nízkých zásob se ukázala jako nedostačující a nastaly obavy .

Teď se snaží firmy předzásobit, a to je důvod proč dnes hledají firmy nové skladové prostory. Což je výzva pro developery, kteří dnes již kupují tyto haly a dál je pronajímají a také si diktují podmínky  a vybírají si své nájemníky. Majitelé skladových hal zvedly ceny za pronajaté prostory, kdy v Praze se šplhá cena šest euro za 1m2. Prodejci se snaží mít více skladovacích prostor, než mít jen jeden. V případě výpadků zásob v jedné lokalitě, mohou ji zásobovat z dalšího distribučního centra a také se chtějí přiblížit co nejvíce lidem. 

Ceny za nájmy vzrostli až o 20% , dosahují již cen jako obchody samotné. Nárůst nájmů bude mít největší dopad na logistické firmy , poté také na výrobní firmy, ale v konečném důsledku to vše zaplatí koncoví zákazníci v cenách zboží. Ceny dále porostou, nejsou zde další pozemky připravené pro další výstavby těchto industriálních staveb, které se samozřejmě lidem nelíbí. V Česku je v přepočtu na počet obyvatel nejhustší síť skladů z celé střední i východní Evropy, ale bez nich bychom si v obchodech nic nekoupili.

Rozhodně nyní vznikla další příležitostí také nejen pro developery nakupovat tyto haly, je to další forma investiční příležitosti. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *